ДОЛЯ УКРАЇНСЬКОГО ПРИРОДНОГО ГАЗУ: ЗВІДКИ Й КУДИ

  Українська влада зобов’язалась підвищити ціну на газ для населення до рівня імпортного паритету, пояснюючи це тим, що будь-який товар повинен мати ринкову вартість, та посилаючись на вимогу МВФ – задля отримання наступного траншу.

  Цікаво те, що 90% потреб споживачів (населення та теплокомуненерго) задовільняються за рахунок газу, який добувають в Україні. Нині ціна газу визначається відповідно до цінових параметрів на хабі NCG (Германія), додатково нараховуються витрати на транспортування та тарифи на вхід та вихід на західному кордоні України. Це стало причиною штучного підняття ціни газу для населення. Та надаючи інформацію про те, що лише 22 % власного природного газу вистачає на споживання населенням, забувають сказати про те, скільки газу продається за кордон.

  Правда в тому, що на експорт йде більше газу, щоб більше купувати і, за рахунок населення, компенсувати всі проблеми нестачі, адже для населення він вже продається за ціною імпортованого.

  При цьому Україна займає друге місце за покладами газу в Європі після Норвегії. Яка ж ситуація у Норвегії щодо розпорядження внутрішніми природними ресурсами, зокрема, природного газу? Здавалось б, варто забезпечити власне населення дешевим газом, та правління цієї країни знайшло інше рішення. Норвегія є одним з головних поставників газу в Європу, майже весь газ експортується, ціни для власного населення є також високими. Та доходи з експорту йдуть у спеціальний резервний фонд, а потреби населення забезпечуються за рахунок електроенергії, яка є більш стійким джерелом енергії, ніж природній газ. Відтак, використання природного газу норвежцями є мінімальним.

  Політика управління енергетичними ресурсами цієї країни працює на майбутнє, розуміючи, що ці ресурси є вичерпними. У на допомогу прийдуть саме ті, які уже сьогодні накопичуються в резервному фонді. Зараз доходи від використання активів фонду складають 50% прибуткової частини, та ще 50 % є прибутком від продажу енергоресурсів. Крім того, на кожного норвежця розраховано 200 тис. дол., які уже накопились у фонді.

  Куди ж йде прибуток від продажу українського газу, якщо врахувати, що ціни для промислових об’єктів вищі, ніж в деяких країнах Європи, а тарифи для населення зростають до імпортного паритету? Чому не створюється резервний фонд у нашій країні? Цінова політика держав, які володіють енергоресурсами, мала б дотримуватися головного принципу, за яким усі природні багатства повинні належати народу, а не монополіям. Натомість те, що відбувається сьогодні, свідчить про цілковиту невідповідність між природнім та транзитним потенціалом нашої країни, мірою перерозподілу транспортної маржі і ренти із видобутку природних ресурсів на користь простого народу. Українців роблять заручниками ситуації, коли, купуючи своє, ми маємо бути вдячними за отримання державної псевдо-поступки – субсидії.

ГО "Визволення"

ГО "Визволення", спрямовує діяльність на задоволення та захист законних політичних соціальних, економічних, національно-культурних, та інших спільних інтересів своїх членів та населення країни

 

ГО "Визволення"

Контакти

  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  +38 097 862 97 88
  +38 093 014 24 44
  0432 64 54 26
  м.Вінниця вул. Хмельницьке шосе, 82, оф.444

Соц мережі