ДЕПУТАТСЬКА НЕДОТОРКАННІСТЬ БУВАЄ РІЗНОЮ

  Для когось це стане несподіваним, проте Україна – далеко не унікальна держава з доволі високим рівнем депутатської недоторканності. І власне це явище – зовсім не український винахід, проте є надзвичайно суттєві відмінності щодо захисту депутатів у різних країнах.

  Так, депутати парламентів практично всіх країн світу мають певний захист від судових переслідувань. У світовій практиці є три підходи до депутатської недоторканності, кожен з яких старше двох століть.

  Перший із них пов'язаний з колискою сучасного парламентаризму –  Великобританією. Там ще в 1689 році було законодавчо закріплено, що депутати не несуть відповідальності за виступи в парламенті і своє голосування. У всьому іншому вони рівні із пересічними громадянами. Наприклад, в 2001 році лівий лейборист Джеймс Галловей був заарештований за спробу прорватися на військову базу і засуджений до виплати штрафу в 180 фунтів.

  Такий рівень депутатської недоторканності називається індемнітет. Він притаманний країнам, які входили раніше до Британську Імперію, наприклад Ірландії і Канаді. Але він є і в континентальній Європі, зокрема в Нідерландах.

  Індемнітет, як правило, є абсолютним. Однак в деяких країнах допускається відповідальність за наклеп в парламентських промовах, але зазвичай за спеціальною процедурою. Наприклад, у Швеції можна притягнути депутата до відповідальності і за його парламентські висловлювання (не обов'язково наклепницькі). Індемнітет існує практично у всіх державах, де є парламенти.

  Інша форма недоторканності передбачає імунітет депутата від кримінального переслідування під час виконання своїх обов'язків, але при цьому не передбачається згоди парламенту на затримання і арешт. Наприклад, в США конгресмени мають недоторканність під час сесії і по дорозі з округу на сесію і назад. Такий порядок встановився разом з основою американської держави. Такі положення існують і в конституції Норвегії.

  Ще одна форма недоторканності – та, яку зазвичай називають депутатським імунітетом і яка діє в Україні. Вона передбачає, що депутат не може бути затриманий, підданий кримінальному переслідуванню і заарештований без згоди парламенту.

  Як бачимо, український депутатський імунітет справді більший, аніж європейський. На думку представників ГО «Визволення» це потрібно виправити, оскільки, як показує практика, деяким депутатам нашої держави притаманно зловживати захистом, наданим нами.

 

ГО "Визволення"

ГО "Визволення", спрямовує діяльність на задоволення та захист законних політичних соціальних, економічних, національно-культурних, та інших спільних інтересів своїх членів та населення країни

 

ГО "Визволення"

Контакти

  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  +38 097 862 97 88
  +38 093 014 24 44
  0432 64 54 26
  м.Вінниця вул. Хмельницьке шосе, 82, оф.444

Соц мережі